Do Jaisalmer najlepiej dotrzeć z Jaipur. Miasto zostało zbudowane przez maharadżę Rawala Dźajsala w 1156 r. na szczycie wzgórza Trikuta. Stare miasto, czyli fort zbudowany z piaskowca zachował się w świetnym stanie i cały czas jest zamieszkany. Jaisalmer znajdował się na szlaku karawan handlowych z Indii do Azji Środkowej. Bogactwo miasta wypływało z położenia. Kupcy i mieszkańcy byli bezpieczni i zamożni. W tym czasie budowali domy z drewna oraz żółtozłotego piaskowca. Haveli, czyli pałacyki bądź kamienice bogatych mieszczan w Jaisalmer są przepiękne i zostały zbudowane z baśniową wyobraźnią Radźputów.

Widok na fort Jaisalmer

Jaisalmer jest głównym punktem turystycznym Radżasthanu. Odwiedzają go masowo turyści, zorganizowane wycieczki, backpackersi. Wszystko jest nakierowane na turystykę. Hotele, zaopatrzenie fortu, sklepy, agencje turystyczne. Władze Indii chcą utrzymać atmosferę Jaisalmeru i pozwalają na budowle tylko w starym stylu miasta. Baza hotelowa w forcie, gdzie zamieszkuje około 30 % mieszkańców Jaisalmer, jest bardzo atrakcyjna dla turystów. Najdroższe, ale też klimatyczne hotele są ulokowane w havelach.

Fort Jaisalmer, w tle okalające mury miasto

Odwiedzający koniecznie chcą znaleźć lokum, hotel w murach fortu. Popyt dyktuje więc cenę, więc hotele w forcie są drogie. Większość turystów odwiedzających Jaisalmer planuje udać się na pustynne safari  po pustyni Thar. Hindusi doskonale o tym wiedzą i dodatkowo windują ceny najmu. Fort został zbudowany na szczycie 80 – metrowego wzgórza Trikuta.

Wąskie ulice fortu ze sklepikami oferującymi dywany, haftowane tkaniny, skórzane torby, biżuterię, pamiątki

Fort – stare miasto, emanuje przeszłością. Jaisalmer nazywany jest złotym miastem, gdyż kamienne mury obronne oświetlane są złotymi promieniami słońca. Do fortu prowadzi kilka bram, a mury wyglądają idealnie, choć zostały zbudowane kilkaset lat temu. Wokół fortu znajduje się 99 bastionów. Wewnątrz w murach okalających fortyfikacje  wąskie uliczki, a tam głównie sklepiki z mnóstwem atrakcyjnych dywanów, haftowanych tkanin, czy też skórzanych toreb.

Wąskie uliczki fortu ze sklepikami oferującymi dywany, haftowane tkaniny, skórzane torby, jedwabne szale, biżuterie, perfumy, indyjskie kadzidła, pamiątki

Mekka zakupowa dla turystów z całego świata. W obrębie murów znajdują się również przepiękne świątynie dźinijskie, zdobione kunsztownymi i bogatymi rzeźbieniami. Niestety dla odwiedzających dostępne są tylko dwie. Zostały wzniesione w okresie XII – XV w. ku czci Rikhabdewdźi i Sambhawanthdźi.

Patwon–ki–Haveli

Dostępny jest siedmio–kondygnacyjny pałac byłego maharadży.  Najbardziej interesujące haveli w Jaisalmer to: Patwon–ki–Haveli, Salim Singh–ki–Haveli i Nathmalji–ki–Haveli. Patwon–ki–Haveli – została zbudowana w latach 1800–1860, przez miejscowego kupca i bankiera Guman Chand Patwa i jego pięciu synów. Z kolei Salim Singh–ki–Haveli – haveli zbudował Salim Singh, premier w rządzie ówczesnego księstwa Jaisalmer. Natomiast NathmalkiHaveli powstał pod koniec XIX wieku.

Fort Jaisalmer nakierowany jest na turystów, na handel i krótkoterminowy wynajem. Handel pamiątkami i skórzanym obuwiem wokół Haveli

Warto jednak poświęcić trochę czasu na odwiedzenie miasta okalającego fort. Nie w forcie nastawionym na turystów, ale właśnie tam w mieście Hindusów toczy się prawdziwe życie. Pulsujące, dynamiczne i barwne, jakimi są Indie. Przechodząc uliczkami, pomiędzy domami, dostrzegamy śmierć, jesień i wiosnę życia, radość i ból przemijania.

Biedacy żebrzący niemal na każdej ulicy miasta, roztaczającego się wokół fortu Jaisalmer

Narodziny przeplatającą się z śmiechem i płaczem. Rozpacz staje się radością. Życie Hindusów, ich sposób bycia, codzienność tkwi właśnie tam, gdzie turystów nie uświadczysz, na ulicach i w domach, które nie są wypucowaną perełką pod turystów, jaką jest fort.

Masy dzikich psów są wszechobecne. Łączą się w watahy i stanowią realne zagrożenie dla ludzi. Koczują wokół ludzkich siedzib, na przedmieściach, w tym miasta Jaisalmer

Handlarze, właściciele hoteli, haveli, czy agencji turystycznych nie są wizytówką kraju. Miasto okalające fort, gdzie bieda miesza się z bogactwem, okala je niczym enklawy, może nam ukazać obraz, soczewkę Indii.

Miasto Jaisalmer z widokiem na cześć wież fortu

W tym  miejscu możemy poczuć smak Indii i spróbować spojrzeć głębiej, jeśli zechcemy, by dotrzeć zróżnicowanie i istotę Indii to co jest kwiatem i cierniem nacji Hindusów. Jaisalmer jest ważnym punktem Radżasthanu, gdzie można poczuć klimat i piękno jednego z najcudowniejszych regionów Indii.

Widok na Jaisalmer z pustyni Thar
Mury fortu Jaisalmer i widok na miasto
Mury fortu Jaisalmer