Widok okolicy i Gór Marmurowych (Ngũ Hành Sơn) z jednej z platform widokowych Thuy Son

Góry Marmurowe (Ngũ Hành Sơn) znajdują się w środkowym Wietnamie w pobliżu miasta Da Nang. W realu nie są to jednak żadne góry, a skupisko pięciu wzgórz marmurowych i wapiennych znajdujących się w wiosce Non Nuoc. Góry mają dwie nazwy: Marmurowe i Góry Pięciu Żywiołów. Zostały nazwane:  Kim Son (Góra Metalu), Moc Son (Góra Drewna), Thuy Son (Góra Wody), Hoa Son (Góra Ognia) oraz Tho Son (Góra Ziemi).

Wioska Non Nuoc i Góry Marmurowe (Ngũ Hành Sơn)

Góry Marmurowe położone są około 9 km. od miasta Da Nang. Zwiedzanie należy zacząć od wioski Non Nuoc. Dotrzeć tam można samochodem, skuterem, jak i busem. Możliwość dojazdu busem jest zarówno z Da Nang, jak i odległego Hoi An. Dojazd busem jest bardziej skomplikowany, czasochłonny, a w rezultacie nie koniecznie tańszy. Wszystko zależy od determinacji podczas negocjacji. Cena wynajmu samochodu nawet przy dwóch osobach może być niższa, niż busa, a dodatkowo zyskujemy czas. Nadto bus nie staje przy głównej drodze w wiosce Non Nuoc, która prowadzi do Gór Marmurowych. Właśnie z uwagi na cenę wybraliśmy samochód.

Pagoda Ton Tam

Wioska Non Nuoc

Wioska  Non Nuoc wita nas skupiskiem warsztatów i sklepów, zapełnionych wytworzonymi  rzeźbami z marmuru, rękodziełami słynnymi na cały Wietnam. Niegdyś surowiec do produkcji był pobierany z pobliskich gór. Dziś jest importowany głównie z Chin, bądź z innych rejonów Wietnamu. Przy głównej drodze prowadzącej do Gór Marmurowych pełno jest sklepów i wszelkiego rodzaju naganiaczy, oferujących zarówno zakupy, jak i swoje usługi przewodnika. Warto ich, jak najszybciej zniechęcić, by nie tracić czasu i dodatkowych pieniędzy.

Marmurowe posągi w jednym ze sklepów w wiosce Non Nuoc u podnóża Gór Marmurowych
Jeden z największych marmurowych posągów Buddy w sklepie w Non Nuoc. Sklep oferuje również zbędne usługi turystyczne

Samemu, bez żadnej pomocy można dotrzeć do góry. Droga w wiosce Non Nuoc jest tylko jedna. Widok z wioski, z podnóża gór jest urzekający.

Góry Marmurowe (Ngũ Hành Sơn). W dalszym planie wijąca się rzeka

W centrum oczywiście Thuy Son (Góra Wody), gdzie wyłania się strzelista pagoda i winda. Góra od stuleci jest miejscem pielgrzymek. Znajdują się tam naturalne jaskinie, gdzie od kilku wieków budowano hinduskie i buddyjskie świątynie. Można wjechać windą i niemal od razu wyłania się strzelista pagoda Xa Loi (Xá Lợi).

Thuy Son (Góra Wody) z wyłaniającą się strzelistą pagodą Xa Loi (Xá Lợi) i windą dla pielgrzymów oraz turystów

Jednak najlepiej na górę wejść schodami. Choć wejście jest płatne, bo wszystko w Górach Marmurowych jest zorganizowane, jako atrakcja turystyczna i miejsce kultu, to bramkę przy wejściu schodami można z łatwością pominąć.

Bujna roślinność Thuy Son ułatwia wspinaczkę schodami i chroni przed żarem

Thuy Son (Góra Wody)

Piętrzące się schody otoczone są wspaniałą roślinnością. Miejsce jest bardzo klimatyczne. Cała obszar góry usiany jest licznymi jaskiniami, świątyniami, ołtarzami i marmurowymi rzeźbami Buddy. Na szczycie rozsiane są przepiękne pagody. Pełno pielgrzymów, Wietnamczyków przeżywających religijne uniesienia w sanktuariach. W południe jest nie tylko niezwykle gorąco, ale też tłoczno.

Na każdym kroku tłumy turystów, mijają się z pielgrzymami. Z uwagi na wysokie temperatury oraz masy ludzi warto Marmurowym Górom poświęcić kilka godzin, by móc zachwycić się tym niezwykle urokliwym miejscem, a nie tylko w pośpiechu przejść najważniejsze trasy i atrakcyjne miejsca.

Zejście do jaskini Huyen Khong
Droga wokół Thuy Son z wijącymi się schodami i bujną podzwrotnikową roślinnością

 

Pagoda Linh Ung (Linh Ứng)

Pagoda Linh Ung (Linh Ứng)

Jest jedną z bardziej interesujących na Thuy Son. Stylizowana na wzór chiński – cesarski. Zdobiona pięknymi płytkami ceramicznymi, w kolorze cesarskim – zielonym i ornamenty dachów w kształcie smoków, nawiązują do sztuki Chin cesarskich. W środku pełno kolorowych kwiatów, ofiar i bóstw.

Pagoda Linh Ung (Linh Ứng). Zdobiona płytkami ceramicznymi w kolorze cesarskim, dodatkowo ornamenty w kształcie smoków, na wzór chiński
W każdej pagodzie pełno marmurowych rzeźb Buddy
Przy każdej pagodzie palące się kadzidełka i masa pielgrzymów, uniesionych w ekstazie modlitwy, wznoszących prośby o zdrowie, szczęście i pomyślność

Jaskinia Huyen Khong

Największa i jednocześnie najatrakcyjniejsza jaskinia na Thuy Son. Jest niezwykle istotna dla pielgrzymów, co widać po ich ilości. Na każdym kroku widać ołtarze, posągi. Wszystko przykryte dymem z kadzidełek, które wierni umiejscawiają wraz z ofiarami nie tylko przy ołtarzach, ale też przed wymalowanymi posągami.

Jaskinia Huyen Khong i przerażające twarze strażników. Symbolika wykorzystywana przez wietnamskie biura turystyczne dla reklamy Gór Marmurowych (Ngũ Hành Sơn)

Wejście do jednej z jaskiń na Thuy Son

Jaskinia Tang Chon (Động Tàng Chơn)

Sama droga do jaskini prowadzi przez wąwóz wydrążony w skałach. Zwisające ze skał drzewa, ich korzenie, formacje i sklepienia. Pełno tu dzikiej roślinności i wszechogarniający chłód. W środku znajduje się grota z posągami Buddy i mędrców. Do jednej z grot: Ban Co, wpada dzienne światło, co dodaje czyni to miejsce bardziej mistycznym.

Jaskinia Van Thong – zwęża się i by dojść do celu trzeba wspinać się w wąskim przejściu. Śmiałków nie brakuje, ale trzeba pamiętać, że jest to królestwo nietoperzy
Wejście do pagody Xa Loi (Xá Lợi). Widok na bramkę, gdzie uiszcza się opłatę i wyłaniającą się pagodę

 Punkty widokowe

Widok na wioskę Non Nuoc i pozostałe wzniesienia, tworzące Góry Marmurowe oraz okolicę, w tym wyłaniające się z oddali morze, widać z wielu punktów widokowych podczas krętej drogi po Thuy Son. Warto zażyć też chwili wytchnienia przy małym stawie, na który prowadzi kamienny most, otoczony subtropikalną roślinnością. Góra Thuy Son, jak legendarny drzemiący smok przyciąga i warta jest odwiedzenia.

Widok z jednej z pagód na okolice i skąpane w słońcu morze
Ołtarze w jaskini Huyen Khong
Ołtarze w jaskini Huyen Khong
Plan najczęściej odwiedzanej góry Thuy Son

Zapraszamy na film o Marmurowych Górach do sekcji wideo na naszym portalu