Odessa jest jednym z najbardziej znanych miast turystycznych Ukrainy, położonym na wybrzeżu Morza Czarnego, znanym z wyjątkowego dziedzictwa kulturowego.

Architektura Odessy to paleta stylów obejmujących różne epoki i kultury: gotyk, barok, klasycyzm, empire, modernizm.

Piaszczyste plaże każdego lata przyciągają tysiące turystów. Najbardziej znane z nich to Arkadia i Langeron (ma nawet własną plażę z miniaturowymi ptakami), ale miasto ma wiele innych wspaniałych miejsc do wypoczynku nad wodą.

Odessa słynie z dużego portu nad Morzem Czarnym, który można było zwiedzać jeszcze przed rozpoczęciem wojny Rosji 24 lutego 2022 roku. Teraz może być niebezpiecznie.

W związku z wojną rosyjską na Ukrainie liczba turystów w mieście znacznie spadła. Wcześniej od wiosny w Odessie z powodu napływu turystów na ulicach były tłumy. Miasto było zawsze pełne ludzi, różnych języków i dialektów, róznych narodowości. Teraz jest zauważalnie puste, ale bez wątpienia po zwycięstwie wróci do zwykłego trybu życia.

Odessa ma długą historię, bogate życie kulturalne, wyjątkowe poczucie humowu i tym samym przyciąga turystów z całego świata.